10-02-2016 | категорія: Новини

ГУ ДФС у Запорізькій області інформує від 10.02.2016 р

 

З 2016 року для фізичних осіб - платників єдиного податку 3-ї групи річний обсяг доходу не може перевищувати 5 млн. гривень

 

Як визначено Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", який набрав чинності з 01 січня 2016 року, фізичні особи - підприємці можуть застосовувати спрощену систему оподаткування як платники єдиного податку третьої групи при граничному обсязі доходу за рік від здійснення підприємницької діяльності, що не перевищує 5 млн. гривень (раніше 20 млн. грн.).

Тобто, якщо підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування (3-я група) протягом 2016 року отримають доходи більше 5 млн. грн., вони зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення.

При цьому, підприємці - платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн., не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році.

   Зазначена норма визначена п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України.

 

З 2016 року для підприємців - платників єдиного податку третьої групи змінено ставки єдиного податку

 

Як визначено Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", який набрав чинності з 01 січня 2016 року, для фізичних осіб - підприємців платників єдиного податку третьої групи змінено відсоткові ставки єдиного податку, і встановлені у розмірі:

- 3 % доходу - у разі сплати ПДВ;

- 5 % доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Крім того, для застосування спрощеної системи оподаткування, протягом календарного року граничний обсяг доходу не може перевищувати 5 млн грн.

З доходів, отриманих протягом 2015 року підприємці - платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок за ставками, що застосовувались до 01.01.2016 р  (2 % доходу - у разі сплати ПДВ, 4 % доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку).

Зазначені норми передбачена п.  291.4 ст. 291 та п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України, з урахуванням змін внесених Законом №909.

Подання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік

 

13 серпня 2015 року набув чинності Закон України від 17.07.15 №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", яким внесено зміни, зокрема до статті 133 ПКУ та визначено умови, за яких неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств.

До затвердження нового Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації подається Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затверджений наказом Міндоходів від 27.01.2014 №85.

Крім того, до затвердження Кабінетом Міністрів України нового «Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій» включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру для цілей подання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій у частині застосування ознаки неприбутковості необхідно керуватися наказом Мінфіну від 24.01.13 №37 "Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій".

Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік необхідно надати не пізніше 29 лютого 2016 року.

Зазначений порядок визначений листом ДФС України від 04.01.2016 №102/7/99-99-19-02-01-17.

 

Податок на прибуток зменшується на суму нарахованого податку на нерухоме майно

 

Податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо об’єктів нежитлової нерухомості (п. 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України).

Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", внесено зміни в оподаткуванні податком на прибуток, які набули чинності з 1 січня 2016 року.

Так, новим п. 137.6 ст. 137 визначено, що якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток  наступних податкових (звітних) періодів.

 

Розміри ставок  та обсяг граничного доходу для юридичних осіб - платників єдиного податку 3-ї групи в 2016 році змінилися

 

Як визначено Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", який набрав чинності з 01 січня 2016 року, для юридичних осіб -  платників єдиного податку розміри ставок становлять:

- 3 % доходу – у разі сплати ПДВ;

- 5 % доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Пунктом 293.5 ст. 293 ПКУ визначено, що ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі зазначених ставок:

- до суми перевищення обсягу доходу 20 млн. грн;

- до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);

- до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Крім того, для застосування спрощеної системи оподаткування, протягом календарного року граничний обсяг доходу не може перевищувати 5 млн грн.

Зазначена норма передбачена п. 291.4 ст. 291 та п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом №909.

 

Підприємство не може застосовувати єдиний податок, якщо у статутному капіталі частка інших юридичних осіб – не платників єдиного податку, перевищує 25 %

 

До третьої групи платників єдиного податку належать юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 млн. гривень.

При цьому, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи, зокрема суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 %.

Тобто, платниками єдиного податку не можуть бути підприємства, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать іншим підприємствам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 %.

Крім того, суб’єкт господарювання, у якого статутний фонд не сформовано і який має одного або декілька засновників – юридичних осіб, що не є платниками єдиного податку, та/або неприбуткові організації, не може застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Зазначена норма передбачена  п.п. 291.5.5  ст. 291 Податкового кодексу України.

 

Податок на прибуток сплачується головним підприємством за його місцезнаходженням з урахуванням показників філій

 

З 01.01.2015 року після внесення змін до пп.133.1.1 ст. 133 Податкового Кодексу Законом України від 28.12.14 №71-VIII, відокремлені підрозділи юридичної особи не є платниками податку на прибуток, оскільки не визначаються як юридичні особи.

Отже, починаючи з податкових звітних періодів 2015 року, головне підприємство (юридична особа), яке має у складі відокремлені структурні підрозділи, визначає податкове зобов'язання з податку на прибуток у податковій декларації в цілому по платнику податку - юридичній особі з урахуванням показників діяльності структурних підрозділів.

Податок на прибуток сплачується головним підприємством за його місцезнаходженням.

Зазначена норма роз’яснена листом ДФС України від 22.01.2016 р. N 1194/6/99-95-42-03-15.

 

Акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизних товарів до бази оподаткування ПДВ не включається

 

База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – це  продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування, а також фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції пального, незалежно від форми розрахунків.

Таким чином, сума акцизного податку, нарахована при реалізації суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, до бази оподаткування ПДВ не включається.

Зазначена норма визначена пп.14.1.212 ст.14 та п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України і роз’яснена листом ДФС України.від 22.01.2016 р. N 1195/6/99-95-42-01-16-01.

У 2016 році податкова соціальна пільга застосовується у разі якщо місячна заробітна плата не перевищує 1930 грн/

 

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень ( пп. 169.4.1 ст. 169 Податкового Кодексу України).

Законом України від 25.12.15 N 928-VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік" на 1 січня 2016 року прожитковий мінімум для працездатної особи (в розрахунку на місяць) установлено в розмірі 1378 грн.

 Отже розмір доходу (заробітної плати), що дає право на податкову соціальну пільгу у 2016 році, становить 1930 грн. на місяць (1378 грн. х 1,4).

У разі перевищення місячної заробітної плати понад установлений розмір (у 2016 році - 1930 грн.), податкова соціальна пільга не застосовується.

 

У 2016 році державні підприємства сплачують до державного бюджету 75% чистого прибутку

 

Частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, у розмірі 75%.

Зазначена норма визначена Постановою КМ України від 30.12.15  №1156 "Про внесення змін до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями" (опублікована в газеті «Урядовий кур’єр» №2 від 06.01.2016 р.).

 

Щодо терміну подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік

Відповідно до п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у редакції, що діяла до 01.01.2016, податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень, визначених п. 57.1 ст. 57 ПКУ.

            Пунктом 57.1 ст. 57 ПКУ у редакції, що діяла до 01.01.2016, було встановлено, що платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов’язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію з податку на прибуток (далі - декларація) за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань.

            Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих декларацій.

            Декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.

            Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до п. 57.1 ст. 57 ПКУ, у тому числі вилучено норму щодо подання декларації з податку на прибуток за базовий звітний (податковий) рік до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.

            Поряд з цим п. 137.4 ст. 137 ПКУ у редакції, що діє з 01.01.2016, встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Згідно з п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

            календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя)
(п.п. 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 ПКУ);

            календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18. ст. 49 ПКУ - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

            Податкова декларація за 2015 рік подається платниками, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, до 09 лютого 2016 року.

 

Про зміну в 2016 році ставок екологічного податку

 

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» Державна фіскальна служба України в листі від 29.01.2016 №2938/7/99-99-15-04-02-17 роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо індексації ставок екологічного податку для визначення податкових зобов’язань, що виникли з 1 січня 2016 року.

Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ проіндексовано ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році, за:

1) викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю), що затверджені п. 243.1-243.3 ст. 243 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), на 26,71 відс., а за викиди двоокису вуглецю (п. 243.4 ст. 243 Кодексу) – на 26,92 відс. (п. 59 розд. І Закону);

2) скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (п. 245.1-245.2 ст. 245 Кодексу) – на 26,72 відс. (п. 60 розд. І Закону);

3) розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (п. 246.1-246.2 ст. 246 Кодексу) – на 25,81-26,81 відс. (п. 61 розд. І Закону);

4) утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (п. 247.1 ст. 247 Кодексу) – на 26,7 відс. (п. 62 розд. І Закону);

5) тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (п. 248.1 ст. 248 Кодексу) – на 26,7 відс. (п. 63 розд. І Закону).

За податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС з 1 січня 2016 року ставки податку становлять 100 відс. від ставок, передбачених статтями 243, 244, 245 і 246 цього Кодексу (абз. четвертий п. 2 підрозд. 5 розд. XX Кодексу).

 

 Щодо позначення коду водного об’єкта

Державна фіскальна служба України надала методичні рекомендації щодо заповнення реквізитів додатку 5 (Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) до Податкової декларації з рентної плати, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 (реєстр Мінюсту від 03.09.2015 №1051/27496).

Розрахунок заповнюється платниками рентної плати за спеціальне використання води, які використовують обсяги води, отримані шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні користувачі) та використовують воду для потреб рибництва.

Більш детальне роз’яснення щодо позначення коду водного об’єкта надано у листі ДФС України від 27.01.2016 № 2604/7/99-99-15-04-02-17 «Про позначення коду водного об’єкта» та розміщено на веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66201.html).

 


ГУ ДФС у Запорізькій області