06-12-2016 | категорія: Новини

ГУ ДФС Украины сообщает от 06.12.2016 года

Як в 2016 році оподатковуються податком на доходи фізичних осіб подарунки, які надаються роботодавцями працівникам в період новорічно-різдвяних свят?

Якщо подарунки працівникам надаються роботодавцями, то податком на доходи фізичних осіб не оподатковується вартість подарунків у межах 50 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року.

У 2016 році така сума, становить 689 гривень на місяць.

Отже, якщо в цьому році вартість подарунка, який надається роботодавцем працівнику, не перевищує 689 грн, то його вартість не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

У Податковому розрахунку за формою №1ДФ вартість подарунків які не оподатковуються податком на доходи відображається за ознакою доходу «160».

У разі якщо вартість подарунка перевищує 689 грн, то сума такого перевищення оподатковується за ставкою 18% як додаткове благо з урахуванням підвищуючого коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 Податкового кодексу, та відображається у податковому розрахунку за формою N 1ДФ за ознакою доходу "126".

Крім того, сума перевищення, як додаткове благо, оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%.

Зазначена норма застосовується тільки у разі надання подарунків у натуральній формі.

Якщо підприємство надає працівникам подарунки у грошовій формі, їх вартість є додатковим благом та оподатковується податком на доходи за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

За яких умов звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб дитячі новорічні подарунки, які надаються профспілковими організаціями членам профспілки?

Вартість святкових подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, які надаються профспілковими організаціями дітям членів профспілки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

При цьому, повинні виконуватись наступні умови:

- такий дитячий подарунок містить лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва, а також фрукти незалежно від країни виробника;

- загальна вартість новорічного дитячого подарунка не повинна перевищувати 8 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного року.

У цьому році ця сума становить 110 грн. 24 коп.

Разом з тим, гранична вартість квитків на новорічні дитячі вистави, які надаються профспілковими організаціями дітям членів профспілки, для звільнення від оподаткування податком на доходи, не встановлена.

Тобто, вартість квитків на новорічні дитячі вистави, які надаються профспілковими організаціями дітям членів профспілки, податком на доходи не оподатковується незалежно від вартості квитків.

Зазначена норма передбачена Законом України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 р. №2117-ІІІ.

Цей Закон, як виняток з Податкового кодексу України, діє щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

Чи звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартість путівок на відпочинок, які надаються в період новорічно – різдвяних свят?

Якщо путівка надається профспілковою організацією членам профспілки, то така путівка не оподатковується податком на доходи фізичних осіб при виконанні наступних умов:

- така путівка передбачає відпочинок, оздоровлення та лікування тільки на території України;

- путівка надається профспілковою організацією тільки працівникам – членам профспілки та їх дітям віком до 18 років.

Якщо зазначені умови не виконуються, вартість такої путівки є додатковим благом та оподатковується податком на доходи за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% на загальних підставах.

Якщо путівка на відпочинок надається громадянину роботодавцем, то така путівка вважається доходом у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), тобто додатковим благом і з урахуванням підвищуючого коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 Податкового кодексу, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% на загальних підставах.

Яким чином оподатковується продаж фізичною особою рухомого майна юридичній особі чи підприємцю?

Якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними Податковим кодексом з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Як оподатковується податком на доходи фізичних осіб продаж квартири?

Об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.

При цьому, дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року квартири, за умови її перебування у власності понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Умова щодо перебування квартири у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане у спадщину.

Таким чином, щоб дохід у вигляді вартості проданої квартири не оподатковувався, мають бути дотримані дві умови:

1) це має бути перша операція з продажу квартири за один календарний рік;

2) квартира має перебувати у власності понад три роки, за винятком випадку, коли вона отримана у спадщину.

Якщо хоча б одна з цих умов не дотримана, дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Тобто, дохід, отриманий фізичною особою від продажу протягом звітного податкового року квартири, яка перебуває у власності такої особи менше трьох років, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%.

У разі якщо протягом того ж звітного податкового року цією особою продається друга квартира, то дохід, отриманий від такого продажу, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% незалежно від строку перебування цього об'єкта у власності фізичної особи.

Як визначається розмір доходу від продажу квартири, яка підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб?

Такий дохід визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12 липня 2001 року №2658-ІІІ.

Під час проведення операцій з продажу об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету.

Нотаріус щокварталу подає до фіскального органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про договір купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку.

Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи фізичною особою, яка продає нерухомість до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Як оподатковується продаж квартири, отриманої у спадщину?

Дохід, отриманий фізичною особою від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року квартири, за умови її перебування у власності понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

При цьому, умова щодо перебування квартири у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане у спадщину.

Тобто, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік квартири, яка перебувала у власності фізичної особи менше 3-х років, але була одержана нею у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

У разі продажу протягом звітного податкового року більш як однієї квартири, отриманої у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб продаж вантажного автомобіля?

Об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.

Дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна, зокрема, вантажного автомобіля, протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5% бази оподаткування.    

Крім того, дохід від продажу вантажного автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.  

Дохід від продажу об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу вантажного автомобіля є юридична особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі функції податкового агента.    

Тобто, у разі продажу фізичною особою вантажного автомобіля підприємству, така юридична особа зобов’язана при нарахуванні (виплаті) доходу виконати функції податкового агента, зокрема, нарахувати, утримати та перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовий збір за ставкою 1,5%.

Як оподатковується спадщина у вигляді грошових заощаджень, поміщених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР?

Грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, що діяли на території України та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Отже, грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, отримані у вигляді спадщини від фізичної особи - резидента, незалежно від ступеня спорідненості зі спадкодавцем, оподатковуються у спадкоємця за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Чи оподатковується спадщина від фізичної особи не члена сім’ї першого ступеня споріднення?

Вартість будь - якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5%.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Отже, фізичні особи – резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи – резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості будь-якої спадщини та військовий збір за ставкою 1,5%.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Такий спадкоємець до 1 травня року, що настає за звітним, подає річну податкову декларацію до фіскального органу, де перебуває на обліку, в якій відображає зазначений дохід.

Така фізична особа зобов’язана до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Яким чином оподатковується продаж садового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований за окремими цивільно-правовими договорами?

Дохід, отриманий від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Разом з тим, дохід, отриманий від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з зазначених об’єктів нерухомості, або від продажу не зазначеного об’єкта нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

Отже, оподаткування доходу, отриманого від продажу садового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований за окремими цивільно-правовими договорами, залежить від кількості цивільно-правових договорів.

Тобто при продажу житлового (садового) будинку та земельної ділянки, на якій розташований такий будинок, окремими цивільно-правовими договорами, слід розглядати як продаж більш як одного з об’єктів протягом звітного податкового року з відповідним оподаткуванням за ставкою 5 %.

Які передбачені ставки державного мита при укладанні договорів продажу транспортних засобів між фізичними особами?

Ставки державного мита за нотаріальні дії, вчинювані державними нотаріальними конторами за посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів, встановлюються в таких розмірах:

     дітям, одному з подружжя, батькам - 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян;

     іншим особам - 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Державне мито за вищезазначені дії, сплачується за місцем розгляду та оформлення документів і зараховується до бюджету місцевого самоврядування.

Як оподатковуються проценти на банківських рахунках?

Ставка податку на доходи фізичних осіб на пасивні доходи до яких, зокрема, належать проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок і проценти на вклад (депозит) у кредитних спілках встановлюється у розмірі 18% до бази оподаткування.

Податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування.  

Отже, податковий агент із сум процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%, та перераховує дані суми податку до бюджету у термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.    

Оскільки до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді процентів, нарахований на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, то такий дохід оподатковується і військовим збором за ставкою 1,5%.

За якою ставкою оподатковуються пенсії?

Починаючи з 1 липня 2016 року пенсії (включаючи суму їх індексації) або щомісячне довічне грошове утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, підлягають оподаткуванню в частині такого перевищення за ставкою 18%.

Отже пенсії, нараховані з липня 2016 року, в частині, що перевищують 10 740 грн. оподатковуються за ставкою 18%.

Таке оподаткування пенсій не поширюється на пенсії, призначені учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

До 1 липня поточного року оподатковувались пенсії у розмірі, що перевищували 4 134 грн. за ставкою 15%.